جمعه, 04 فروردين 1402

دانشجویان کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی بخوانند:

اطلاعاتی درباره نحوه ارزیابی پایان‌نامه

برساس بخشنامه‌های منتشرشده، دو نمره از 20 نمره پایان‌نامه دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد با نظر شورای گروه تخصصی و شورای تحصیلات تکمیلی یا شورای پژوهش و فناوری واحد به مقاله اختصاص می‌یابد و در صورت عدم ارائه پذیرش مقاله تا 6 ماه پس از تاریخ دفاع (در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه)، ارزیابی کیفی پایان‌نامه دانشجو حداکثر عالی و از نظر کمی حداکثر نمره 18 ارزیابی خواهد شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، در حالی که جمعیت زیادی از «ترم اولی‌ها» از اول مهر در کلاس درس حاضر شده‌اند، برخی دانشجویان «ترم آخری» مقاطع تحصیلات تکمیلی سخت در حال آماده کردن پایان‌نامه و جلسه دفاع هستند. جلسه دفاع از پایان‌نامه یکی از فنی‌ترین و تکنیکی‌ترین مراحل تحصیل یک دانشجو می‌تواند باشد، به‌طوری که اطلاع دقیق از قوانین این جلسه و نحوه ارزیابی پایان‌نامه می‌تواند کمک زیادی به نمره کسب‌شده نهایی داشته باشد. دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مقاطعی است که طی سالیان اخیر با استقبال داوطلبان مواجه شده است و درصد قابل توجهی از جمعیت بیش از یک و نیم میلیون نفری این دانشگاه را دارد. اما شاید این جمعیت دانشجو اطلاع چندانی از نحوه ارزیابی پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد نداشته باشد.

بر اساس بخشنامه‌های منتشرشده، دو نمره از 20 نمره پایان‌نامه دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد با نظر شورای گروه تخصصی و شورای تحصیلات تکمیلی یا شورای پژوهش و فناوری واحد به مقاله اختصاص می‌یابد و در صورت عدم ارائه پذیرش مقاله تا 6 ماه پس از تاریخ دفاع (در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه)، ارزیابی کیفی پایان‌نامه دانشجو حداکثر عالی و از نظر کمی حداکثر نمره 18 ارزیابی خواهد شد.

از سوی دیگر نحوه ارزیابی مقالات به این صورت است که پذیرش یا چاپ مقاله در مجله‌هایISI دو نمره؛ پذیرش یا چاپ مقاله در مجله‌های علمی- پژوهشی وزارتین 1.5 نمره، پذیرش یا چاپ مقاله در مجله‌های انگلیسی زبان داخلی یا خارجی یا ISC (انتشار یافته در ایران) 1.5 نمره، پذیرش یا چاپ مقاله در مجله‌های علمی – ترویجی یک نمره، پذیرش یا چاپ مقاله در مجله‌های فارسی‌زبان نمایه شده در ISC (انتشار یافته در ایران) یک نمره، چاپ مقاله در کنفرانس‌های معتبر ملی و بین‌المللی داخل کشور 0.5 نمره و اختراع، اکتشاف، اثر بدیع هنری و... تا دو نمره خواهد داشت. طبق این گزارش موارد فوق می‌تواند همزمان و متعدد باشد ولی سقف آن دو نمره است و در صورت ارائه ثبت اختراع یا سایر موارد بند «ح» از طرف دانشجو، گروه تخصصی در خصوص نمره وی به جای نمره مقاله تصمیم‌گیری کند.

البته این پایان کار نیست و طبق بخشنامه‌های جدید دو نمره دیگر نیز به ارزیابی مدیریت پژوهش پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد اختصاص دارد که توسط استادراهنما و امور پژوهشی دانشکده تعیین می‌شود. تعداد، زمان ارائه گزارش‌های سه ماهه، ارزیابی استاد از گزارش‌های سه ماهه، گزارش شفاهی و دفاع به‌موقع پایان‌نامه از مهم‌ترین شاخص‌های این بخش است. البته خبر خوش برای دانشجویانی که در ارائه پایان‌نامه تاخیر دارند اینکه طبق حکم اخیر دیوان عدالت اداری، کسر نمره به‌خاطر تاخیر در دفاع از پایان‌نامه غیرقانونی است.

 

نحوه دفاع از پایان نامه های های دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد به واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه ابلاغ شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، این بخشنامه با هدف ساماندهی امور مربوط به دفاع از پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و چگونگی پرداخت شهریه و احتساب سنوات تحصیلی و همچنین رعایت نظم و انضباط، مقررات آموزشی و تشکیل به موقع کلاس ها ابلاغ شده است.

این بخشنامه شامل دانشجویان تحصیلات تکمیلی و از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۵-۹۶ به بعد اجرا خواهد شد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی موظفند براساس تقویم آموزشی دانشگاه از پایان نامه رساله تخصصی خود حداکثر تا شروع نیمسال اول و دوم سال تحصیلی دفاع کنند تا مشمول تمدید شهریه و احتساب سنوات تحصیلی نشوند.

تاریخ های دفاع دانشجویان به هر عنوان و تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کند.

در صورت داشتن دلیل یا دلایل موجه صرفا براساس اتفاقات پیش بینی نشده نظیر حوادث که قصوری از طرف دانشجو نبوده و یا تایید گروه آموزشی و تصویب در شورای پژوهشی و فناوری واحد دانشگاهی، استثنائا حداکثر ۱۵ روز به تاریخ های اعلام شده اضافه خواهد شد.

همچنین روسای شورای پژوهش و فناوری استان ها باید لیست این افراد را به همراه دلایل و مستندات قانونی تهیه و حداکثر یک ماه پس از شروع نیمسال تحصیلی به معاونت پژوهشی دانشگاه اعلام کنند.

دانشجویانی تحصیلات تکمیلی که مشکل نظام وظیفه دارند موظفند براساس تقویم آموزشی دانشگاه از پایان نامه و یا رساله تخصصی خود حداکثر تا ۳۰ دی ماه (نیمسال اول سال تحصیلی) و ۳۱ شهریورماه (نیسمال دوم سال تحصیلی) دفاع کنند.

منبع: فرهیختگان