شنبه, 13 خرداد 1402

آموزش‌های ضروری برای دانشجویان/ ۱

آموزش رفرنس‌دهی مقالات در word +عکس

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر مقاله رفرنس‌دهی است و در زمان نوشتن مقالات علمی باید شماره منابع در جایی که مطلب به آن منبع اشاره می‌کند ذکر شده و یا به صورت پاورقی ارائه شود که در این گزارش می‌توانید با شیوه رفرنس‌دهی در نرم‌افزار word بیشتر آشنا شوید.


به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ تا چند سال پیش وقتی از مقاله‌نویسی دانشجویان صحبتی به میان می‌آمد معمولا ذهن‌ها به سوی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معطوف می‌شد اما چند سالی است موضوع مقاله نویسی گسترش قابل توجهی یافته‌ و بسیاری از اساتید دانشگاه جهت افزایش بار علمی دانشجویان و ارتقا رتبه خود دانشجویان را به نوشتن و ارائه مقاله‌های علمی وادار می‌کنند.

از سوی دیگر باید این نکته را در نظر گرفت که یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر مقاله رفرنس‌دهی است و در زمان نوشتن مقالات علمی باید شماره منابع در جایی که مطلب به آن منبع اشاره می‌کند ذکر شده و یا به صورت پاورقی ارائه شود. از سوی دیگر شماره‌گذاری منابع به صورت دستی بسیار مشکل است. زیرا ممکن است در صورت اظافه کردن یک منبع جدید به متن و یا جا‌به‌جایی منابع دچار خطا در شماره‌گذاری منابع شوید. بهترین روش برای این کار استفاده از نرم‌افزار‌های رفرنس‌دهی است، بسیاری از افراد از نرم‌افزار word برای نوشتن مقاله و دیگر نرم‌افزارها برای ارائه رفرنس استفاده می‌کنند اما قافل از اینکه این ویژگی نیز در نرم افزار word ارائه شده است، بر همین اساس در این گزارش می‌توانید با شیوه رفرنس دهی در این نرم‌افزار بیشتر آشنا شوید.

1) در ابتدا پنجمین Tab در قسمت بالای از سمت چپ یعنی References را انتخاب کنید، حال در هر قسمتی از متن که تمایل داشتید از رفرنس استفاده کنید کلیک کرده، و از میان بخش‌های مختلف تب ذکر شده، قسمت Bibliography  & Citations را انتخاب کنید.

2) حال Insert Citation کلیک کرده و گزینه Add New Source را انتخاب کنید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید پنجره‌ای باز شده که  می‌توانید اطلاعات را خودرا کامل کنید. پس از تائید اگر روی منبع مورد نظر کلیک کنید برجسته شده و یک فلش در سمت چپ نشان داده می‌شود که با کلیک بر روی آن می‌توان شماره صفحه را نیز وارد کرد.

3) Style ویژگی دیگر این قسمت است که مهم‌ترین استانداردهای رفرنس‌نویسی مانند APA ، Chicago، ISO، MLA  و ... در آن ارائه شده است که با توجه به نیاز خود می‌توانید از هر کدام از آن‌ها استفاده کنید.

4) اگر می‌خواهید تمام رفرنس‌هایی را که معرفی کرده‌اید شکل و فرمت مناسبی به خود بگیرد کافیست Bibliography Insert را از بخش Bibliography انتخاب کنید.

5) اگر کار نوشتن مقاله شما رو به اتمام است به قسمت Manage Sources نیز سری بزنید اگر کنار رفرنسی تیک نخورده ‌بود یعنی در متن استفاده نشده‌است.

6) اگر رفرنسی وجود داشت که استفاده نکرده بودید و یا تمایل داشتید مجددا از آن استفاده کنید، کافیست به قسمت Citation Insert از بخش Citation مراجعه کنید با این کار نرم‌افزار Word به صورت خودکار عدد متناسب با آن رفرنس را در بخشی از متن که مورد نظر شماست قرار می‌دهد.

7) نکته پایانی اینکه رفرنس‌هایی که معرفی کرده‌ایم، در دیتابیس نرم‌افزار Word در همان کامپیوتر باقی می‌ماند و اگر در آینده به آن‌ها نیاز داشتیم، به وارد کردن مجددا آن‌ها نیازی ندارید و کافی است آن‌ها کپی کنید.

* گزارش از نقی اصغری