دوشنبه, 28 خرداد 1397
ابلاغ شهریه‌های تحصیلی همه مقاطع تحصیلی؛
اینفوگرافیک:: همه چیز درباره تغییرات «شهریه» دانشگاه آزاد

بخشنامه نرخ شهریه سال تحصیلی ۹۷-۹۶ دانشگاه آزاد اسلامی اخیرا توسط فرهاد رهبر رئیس این دانشگاه به همه روسای واحدهای مراکز استان(دبیران هیات‌های امنای استانی)، روسای واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است.
 

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری در این ایام که ایام انتخاب رشته و دانشگاه است، درصددند که از شهریه دانشگاه‌ها و علی‌الخصوص شهریه دانشگاه آزاد اسلامی مطلع شوند و با یک حساب و کتاب دقیق بتوانند تصمیم درستی بگیرند و در رشته موردعلاقه خود تحصیل کنند. این دغدغه‌مندی داوطلبان کنکوری کاملا بجا است، چه بسا داوطلبی در شهری غیر از شهر خودش در مقطع روزانه قبول شده باشد و وقتی به آن شهر می‌رود با انواع هزینه‌ها مواجه می‌شود و سرجمع در طول چهار سال تحصیل، به اندازه یک دانشجوی دانشگاه آزاد که در شهر خودش تحصیل می‌کند، هزینه می‌کند و علاوه بر آن مسائلی همچون دوری از خانواده را نیز باید تحمل کند. بنابراین داوطلبان آزمون سراسری که عموما تاکنون تجربه زندگی در شهر غریب را نداشته‌اند، باید در مرحله انتخاب رشته با هشیاری بیشتری عمل کنند و بهترین انتخاب ممکن را انجام دهند.

در این گزارش قصد داریم به شهریه دانشگاه آزاد اسلامی و تغییرات آن در سال تحصیلی جدید (97 - 96) بپردازیم.

* ابلاغ شهریه دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید
بخشنامه نرخ شهریه سال تحصیلی 97-96 دانشگاه آزاد اسلامی اخیرا توسط فرهاد رهبر رئیس این دانشگاه به همه روسای واحدهای مراکز استان(دبیران هیات‌های امنای استانی)، روسای واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است. در این بخشنامه به شهریه رشته‌های تحصیلی غیرپزشکی و علوم پزشکی از کاردانی تا دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره شده است.

* توجه ویژه دانشگاه آزاد به محرومان
در قسمتی از بخشنامه شهریه دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: به منظور جذب نخبگان و کمک به تحصیل دانش‌آموزان مناطق محروم و کاستن از بار مالی خانواده‌ها، شهریه ثابت و متغیر رشته محل‌های گروه غیرپزشکی بدون آزمون مقاطع کاردانی و کارشناسی که در نقشه جامع علمی کشور دارای اولویت بوده و کمبود دانشجو دارند تا 50 درصد کاهش می‌یابد. این کاهش 50 درصدی شهریه برای سال 97-96 بعد از اعمال افزایش تا 10 درصدی شهریه این رشته‌محل‌ها نسبت به سال 95، محاسبه می‌شود و پیشنهاد دقیق ارقام کاهش یافته شهریه ثابت و متغیر هر رشته محل با رعایت شرایط فوق‌الذکر در اختیار رئیس واحد دانشگاهی و تصویب نهایی برعهده کمیسیون دائمی هیات امنای استان است.

* شهریه دانشجویان ورودی 96 دانشگاه آزاد
مطابق بخشنامه نرخ شهریه سال تحصیلی 97-96 دانشگاه آزاد اسلامی، نرخ افزایش شهریه پایه(ثابت) و متغیر دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی در کلیه مقاطع تحصیلی نسبت به شهریه پایه و متغیر پرداختی در سال 1395 به میزان 10 درصد تعیین می‌شود. همچنین شهریه پایه دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که سال 96 وارد دانشگاه می‌شوند، 10 درصد نسبت به سال 95 افزایش می‌یابد و شهریه متغیر آنها 80 درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رشته‌های خودگردان در سال تحصیلی 97-96 است که رقم آن متعاقبا از سوی وزارت مذکور اعلام و از سوی سازمان مرکزی دانشگاه ابلاغ خواهد شد.


* شهریه دانشجویان ورودی 95 و ماقبل دانشگاه آزاد
براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی رشته‌های غیرپزشکی در سال 95 پرداخت کرده است، در سال تحصیلی 97-1396 بدون افزایش در نظر گرفته می‌شود وشهریه متغیر 10 درصد افزایش می‌یابد.

در جدول زیر جزئیات شهریه دانشجویان ورودی 95 و ماقبل دانشگاه آزاد آمده است:

شهریه دانشجویان ورودی 95 و ماقبل دانشگاه آزاد


 
 
کد خبرنگار : 20