جمعه, 04 فروردين 1402

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» خبر داد.

محمدرضا آهنچیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» گفت: وقتی آیین نامه جدیدی ابلاغ می شود، در آخرین بند آن، لغو آیین نامه های قبلی اعلام می شود.

وی افزود: چون آیین نامه های قبلی ابلاغ شده، بنابراین از تاریخ ابلاغ آیین نامه جدید دیگر آیین نامه های قبلی اعتباری ندارند و آیین نامه مذکور برای همان سالی بوده که ابلاغ شده، در ضمن چگونگی اجرای آن نیز تابع شرایطی بوده است.  

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی یادآورشد: درباره اجرای بند مذکور آیین نامه قبلی نیز باید بگویم، برخی دانشگاه‌ها «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» را در شورای آموزشی تحصیلات تکمیلی خود مطرح کردند ولی این بند به دلیل اعتراضی که دانشجویان براساس عدالت آموزشی داشتند اجرایی نشد.

وی ادامه داد: براساس این قانون اگر دانشجویی نمی توانسته بنا به شرایط و دلایلی یک یا چند درس را پاس کند، می توانست سال دیگر درس های مذکور را پاس کرده و نمره قبولی و بالایی را کسب کند که همان نمره دوم و بالای دانشجو در کارنامه قرار می گرفت.

آهنچیان افزود: این درحالی بود که دانشجویان دیگر که در امتحان حاضر بوده و نمره متوسطی کسب کرده بودند همان نمره متوسط در کارنامه آنها درج می شد که پایین تر از نمره دوم دانشجویی بود که دوبار امتحان داده بود. در ضمن تنها نمره قبولی دانشجو در کارنامه درج می شد و این مسئله عدالت آموزشی را زیرسئوال می برد.

وی ادامه داد: برای همین اعتراض زیادی به این بند آیین نامه کارشناسی ارشد به ویژه توسط دانشجویان استعداد درخشان وارد می شد که منجر به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» شد.

به گزارش مهر، براساس آئین نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۵-۹۴، دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس، نمره قبولی کسب نکند، چنانچه در نیمسال های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود

download

اطللاعيه مهم دانشجويي ويژه تسهيلات آموزشي


قابل توجه کلیه دانشجویان گرامی

با توجه به شرایط ایجاد شده ناشی از شیوع ناگهانی ویروس کرونا در نیمسال دوم 99-98 و ناگزیر تغییر ماهیت تشکیل کلاسها از حضوری به مجازی و بالطبع مشکلات مربوط به برگزاری این کلاسها ، با عنایت به این که در بسیاری از دانشگاهها زیر بنای این امر بطور کامل مهیا نبود، شورای دانشگاه آزاد اسلامی مقرر نمود تا دانشجویانی که در مقاطع کاردانی و کارشناسی در نیمسال دوم 99-98 از دروس خود نمره کمتر از 12 اخذ نموده اند و نیز دانشجویان مقاطع کارشناسی  ارشد و دکترای تخصصی که در نیمسال مذکور نمره کمتر از 14 کسب  کرده اند، در صورت تمایل بتوانند مجددا بدون پرداخت شهریه حداکثر تا 6 واحد از این دروس را در یکی از نیمسالهای اول یا دوم 400-99 علاوه بر سقف واحدهای مجاز ترمی  انتخاب  نمایند تا پس از امتحانات نمرات کسب شده جدید جایگزین  نمره این دروس در نیمسال دوم 99-98 شود.

دانشجویانی که تمایل دارند تا از این امتیاز در نیمسال جاری استفاده نمایند تقاضا می شود موارد ذیل را ملاحظه  و بر اساس آن اقدام نمایند :

  • حد اکثر تا پایان مهر ماه جاری فرم پیوست را در دو نسخه تکمیل و یک نسخه را به دفتر گروه آموزشی تحویل نمایند و نسخه دوم را بعد از اخذ رسید تحویل فرم به دفتر گروه جهت پیگیریهای بعدی نزد خود نگهدارند.بدیهی است از این تسهیلات فقط در یکی از نیمسالهای اول یا دوم 400-99 میتوان استفاده نمود و بعد از تکمیل فرم و ارائه آن به گروه غیر قابل انصراف می باشد. نحوه حضور این دانشجویان مشابه ساير دانشجويان مي باشد و مي توانند در كلاسهاي مجازي از اول آبانماه شركت نمايند و طبق برنامه امتحاني در امتحانات پايان نيمسال شركت كنند.
  • دانشجویانی که در نیمسال جاری دروس باقی مانده را بصورت معرفی به استاد می گذرانند چنانچه اين دروس از دروس مردودی نیمسال دوم 99-98 باشد می توانند بعد از انتخاب واحد معرفی به استاد به کارشناس اداره امتحانات مراجعه تا پس از اخذ تاییدیه و ارائه آن به امور مالی اداره دریافت و پرداخت شهریه از پرداخت شهریه متغیر درس یا دروس تکراری معاف شوند.
  • دانشجویانی که بعلت مشروطی در پایان نیمسال دوم 99-98 اخراج آموزشی شده باشند مشمول استفاده از این مصوبه نخواهند شد.
  • دانشجویانی که در نیمسال دوم 99-98 مشروط شده اند در نیمسال اول 400-99 در مقاطع کاردانی و کارشناسی حداکثر 14 واحد و دانشجویان مقطع ارشد 10 واحد می توانند اخذ نمایند و 6 واحد مصوبه فوق میتواند علاوه بر این تعداد و با طی مراحل اعلام شده گذرانده شود.
  • دانشجوياني كه در ترم دوم 99-98 دروس داراي نمره كمتر از 12 در مقاطع كارداني و كارشناسي و داراي نمره كمتر از 14 در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتراي تخصصي داشته اند و در ترم جاري مجددا اين دروس را اخذ نموده اند مي توانند در كلاسها و امتحانات پايان نيمسال شركت نمايند و شهريه متغير پرداختي ايشان بابت اين دروس بصورت سيستمي مسترد خواهد شد و دانشجويان عزيز بابت اين دروس بستانكار خواهند شد.

فرم هاي پيوست را از اينجا دانلود كنيد.

پيوست 1

پيوست 2

     اداره کل آموزش و تحصیلات تکمیلی

قابل توجه دانشجويان ورودى قبل از 98

بدين وسيله به اطلاع مي رساند با توجه به تقاضاي تعدادي ازدانشجويان كه به علتهاى مختلف موفق به انتخاب واحد نشده اند، مقررگرديد زمان انتخاب واحد

اين دسته از دانشجويان درروزهاي سه شنبه 98/7/2 و چهارشنبه 98/7/3 تمديد گردد.

 اين فرصت قابل تمديد نمي باشد و دانشجوياني كه انتخاب واحد را انجام ندهند  بايد نسبت به دريافت مرخصي اقدام نمايند. درغير اين صورت مطابق مقررات

رفتار خواهد شد.همچنين  برنامه زمانى حذف و اضافه دانشجويان ورودي قبل از98 روز دوشنبه مورخ 98/7/8 طبق برنامه زمانبندي اعلام شده درسايت

خواهد بود.

قابل توجه ورودي هاي 99

 دانشجويان ورودي 99 از ساعت 8 صبح شنبه شروع کلاسها.99/08/24 /98 اعلام ميگردد.

  جزئیات برگزاری ترم تابستان رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

دستورالعمل دوره تابستان سال تحصیلی 98-97 برای رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از سوی معاون علوم مهندسی و کشاورزی و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه ابلاغ شد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر جواد علمایی معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه و دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه، دستورالعمل دوره تابستان سال تحصیلی 98-97 برای رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی را به روسای استان ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند.

در این دستورالعمل تأکید شده است: در راستای استفاده بهینه از توان و قابلیت های منابع انسانی، صرفه‌جویی در زمان و نیز استفاده از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دانشگاه آزاداسلامی درخصوص برگزاری دوره آموزشی تابستان در مقاطع مختلف تحصیلی، این دستورالعمل ابلاغ می شود.

براساس این دستورالعمل؛ ثبت‌نام دوره تابستان در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی از تاریخ 98/4/8 تا 98/4/13 و شروع کلاس‌های درسی از تاریخ 98/4/15 تا 98/5/24 (شش هفته آموزشی) بدون احتساب زمان ثبت‌نام و امتحانات ادامه می‌یابد.

طبق تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 زمان برگزاری امتحانات از تاریخ 98/5/26 تا 98/5/31 است.

در این دستورالعمل آمده است: تعداد کل ساعات تدریس دروس نظری و عملی دوره تابستان مشابه نیمسال‌های اول و دوم بوده و طی شش هفته آموزشی اجرا می‌شود. واحدهای دانشگاهی موظف هستند درخصوص واحدهای درسی ارائه شده در دوره تابستان، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند. براین اساس واحدهای دانشگاهی به گونه‌ای برای تشکیل 16 جلسه کلاس برنامه‌ریزی کنند که برای هر درس در هر هفته حداکثر سه جلسه در نظر گرفته شود..

 

براساس این دستورالعمل؛ حداکثر تعداد واحدهای درسی قابل اخذ در دوره تابستان برای مقاطع مختلف تحصیلی به شرح جدول زیر است:

 

دروس جبرانی مقطع پایه (کارشناسی) كارشناسي ارشد کارشناسی پیوسته و ناپيوسته  

مقطع     کاردانی پیوسته و ناپیوسته

                                                         حداکثر تا سقف 6 واحد            

              

                                                                  حداکثر تا سقف 8 واحد            

 

                                                         حداکثر تا سقف 8 واحد            

 

                                                         حداکثر تا سقف 8 واحد            

 

 

 

برای دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی که با حداکثر 10 واحد درسی فارغ‌التحصیل می شوند، اخذ 10 واحد در دوره تابستان بلامانع است و همچنین اخذ دروس وصیت نامه امام (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر حداکثر تعداد واحد انتخابی ذکرشده در جدول فوق (8 واحد) بلامانع است.

براساس بندهای این دستورالعمل، ارائه دروس در دوره تابستان اختیاری بوده و ترجیحاً در واحد دانشگاهی مرکز استان برگزار می‌شود.

تمامی دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند در واحد محل تحصیل یا یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور (فقط در یک واحد دانشگاهی) با موافقت گروه تخصصی و معاونت آموزشی و معاونت علمی واحد دانشگاهی مبدأ ثبت‌نام کنند.

در این دستورالعمل تأکید شده که اخذ یا تمدید پایان‌نامه برای مقطع کارشناسی ارشد در دوره تابستان امکان‌پذیر نیست و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که در نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 واحد پایان‌نامه را اخذ و یا تمدید کرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان نداشته و تا پایان شهریورماه می توانند از پایان‌نامه خود دفاع کنند.

ارائه درس یا دروس ثبت نام ارزیابی جامع و اخذ یا تمدید رساله در دکتری تخصصی در دوره تابستان امکان‌پذیر نیست و چنین اقدامی تخلف آموزشی محسوب می شود. دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که در نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 نسبت به ثبت‌نام ارزیابی جامع اقدام کرده اند و واجد شرایط شرکت در ارزیابی جامع هستند (مطابق بخشنامه‌های مربوطه)، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان ندارند.

دانشجویان سایر دانشگاه ها (اعم از دولتی و غیردولتی) با ارائه معرفی نامه از دانشگاه محل تحصیل می توانند در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که مجری دوره تابستان است، ثبت‌نام و انتخاب واحد کنند.