شنبه, 02 بهمن 1400

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از تغییر در مکانیزم برگزاری آزمون EPT برای دانشجویان ضعیف‌تر خبر داد.

دکتر علیرضا رهایی درباره برنامه‌های جدید آموزشی در دانشگاه‌ آزاد اسلامی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، گفت: انشالله در سال جدید با برنامه‌ریزی جامع و همکاری همه گروه‌های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی، تلاش می‌کنیم در مسیر اعتلای دانشگاه آزاد اسلامی قدم برداریم. در همین ارتباط اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه، سه‌شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد. اولین موضوعی که در این جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد ایجاد فضای مناسب برای تحصیل استعدادهای درخشان در دانشگاه آزاد است.

بررسی تحصیل همزمان دانشجویان استعدادهای درخشان در دو رشته

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: مساله ادامه تحصیل همزمان در دو رشته در دوره کارشناسی برای دانشجویان استعدادهای درخشان بررسی ‌می‌شود، اینکه چه نوع رشته‌هایی و چه نوع دانشجویانی و با چه شرایطی می‌توانند ادامه تحصیل همزمان را در دو رشته داشته باشند، تعیین خواهد شد.

رهایی بیان کرد: موضوع دوم این است که برخی از دانشجویان علاقه‌مند هستند در زمان تحصیلشان واحدهای درسی خارج از واحدهای آموزشی خودشان را بگذرانند،‌ درخواست‌های متعددی از واحدهای دانشگاهی در این زمینه آمده است، در جلسه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه تمهیدی فراهم خواهد شد تا دانشجویان بتوانند واحدهای درسی خارج از برنامه مصوب خود را بگذرانند.

امکان گرفتن درس، خارج از برنامه درسی مصوب برای دانشجویان فراهم می‌شود

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: مثلا دانشجویی که مهندسی برق می‌خواند علاقه‌مند است در مجموعه‌های دیگر مانند فیزیک و ریاضی بنیه خودش را تقویت کند، در حالت عادی چون برنامه مصوبی وجود ندارد این کار امکان پذیر نیست اما در چارچوب جدید اگر در شورا مصوب شود امکان گرفتن درس در گرایش‌های غیر از گرایش‌های مصوب برای دانشجویان فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع سومی که در جلسه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه بررسی خواهد شد مربوط به دانشجویان دکتری و آزمون زبان EPT است،‌ این آزمون هر ماه برگزار می‌شود در خیلی از مراکز سعی شده که تعداد حوزه‌های آزمون توسعه پیدا کند بیشتر بشود امسال هم افزایش می‌یابد.

دوره آموزشی شش ماهه؛ جایگزین آزمون EPT

رهایی گفت: همچنین داوطلبانی که مکرر در آزمون زبان شرکت می‌کنند و قبول نمی‌شوند می‌توانند براساس طرحی که مرکز سنجش و پذیرش دانشجو تهیه کرده است در دوره آموزشی شش ماهه شرکت کنند و در صورت گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره می‌توانند آن را جایگزین آزمون EPT کنند. براساس این طرح دوره زبان به صورت مرحله‌ای است و داوطلبان پس از گذراندن هر دوره و قبول در آن دوره می‌توانند وارد دوره بعد شود، در نهایت میانگین نمره همه دوره‌ها به عنوان نمره نهایی زبان در نظر گرفته می‌شود. این طرح در شورای برنامه‌ریزی دانشگاه مطرح می‌شود و در صورت مصوب شدن اجرایی می‌شود.

تغییر زمان آزمون جامع دکتری به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین از تغییر زمان آزمون جامع دکتری خبر داد و گفت: از آنجائیکه اردیبهشت امسال مصادف با ماه مبارک رمضان است و آزمون جامع دکتری در اردیبهشت برگزار می‌شد، به دلیل تقارن پیشنهاد شد که این آزمون به تیرماه منتقل شود، زمانبدی آن تهیه شده است اگر در شورای برنامه ریزی تصویب شود، جابه‌جایی آزمون دکتری منحصرا برای امسال را شاهد خواهیم بود.

وی همچنین از تشکیل کمیته‌های برنامه‌‌ریزی در شورای برنامه‌ریزی دانشگاه خبر داد و افزود: همچنین 7 شورای برنامه‌ریزی دیگر شکل گرفته است‌، امیدواریم در سالجاری با برنامه‌ریزی گسترده بتوانیم در رشته‌های میان رشته‌ای در کارشناسی و دوره‌های مهارتی در دوره کاردانی را مصوب کنیم تا از این طریق بتوانیم دورنمای جدیدی در جذب دانشجو در رشته‌های جدید در دانشگاه فراهم کنیم.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین درباره مدل جدید جذب هیات علمی در دانشگاه گفت: هیات مرکزی جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها مصوب شد، این موفقیت برزگی برای دانشگاه بود چراکه هیات مرکزی جذب با حضور نمایندگان وزارت علوم و وزارت بهداشت به ریاست دکتر ولایتی تشکیل می‌شود و دیگر نیازی پرونده‌های جذب به وزارت بهداشت یا وزارت علوم برود. جلسه‌ای امروز خواهیم داشت، گزارشی از روند جذب گذشته ارائه می‌شود. همچنین پیشنهادی برای جذب سال 97 ارائه خواهد شد که فراخوان چگونه و در چه رشته‌های باشد، مطالعات آمایش رشته‌ها و ساماندهی اعضای هیات علمی در سال گذشته انجام شد و مشخص شد که در چه زمینه‌های کمبود داریم. این گزارش به هیات مرکزی ارائه می‌شود و پس از آن گزارشی درباره فراخوان جذب ارائه خواهیم داد.